поларни мечки

Поларните мечки се навикнуваат да ловат без морскиот мраз

Поларните мечки долго време се сметаа за симбол на штетното влијание на глобалното затоплување врз природниот свет, а сега научниците открија дека некои од овие животни на Гренланд се навикнати да ловат без морск
Read more

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Американските научници кои го следат бројот и движењето на мечките кои живеат во областите околу Арктичкиот Океан тврдат дека поларните мечки поради климатските промени ги напуштаат своите ловишта на Алјаска и се преселуваат во Русија.
Read more

Поларните мечки се парат со гризли, новиот вид е поотпорен на климатските промени

Изгледа дека климатските промени предизвикаа појава на нов вид мечки на Арктикот. Се покажа дека мечка, убиена пред една година во северниот дел на Канада, најверојатно е хибрид од поларна мечка и гризли.
Read more

Поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век

Поради климатските промени, поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век, покажува неодамнешна студија. Експертите повикуваат на итно дејствување по ова прашање, пренесе BBC.
Read more
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more