Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Срцевите заболувања се една од главните причини за смрт во светот, па затоа е важно што поскоро да ги забележите симптомите на ризикот од овие болести. Постојат неколку симптоми со помош на кои можете да дознаете дали имате проблеми со срцето, а дури три знаци можат да бидат показател за ризикот од срцеви заболувања.

Според офталмологот Одри Таи, постојат три важни знаци што укажуваат на ризикот од срцеви заболувања кај една личност. Таа сподели во кои случаи треба да се внимава.

Жолти грутки околу очите

Појавата на жолти испакнатини околу очите е медицински позната како ксантелазма. Тие обично се симптом на висок холестерол, кој го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести и може да предизвика состојби како што се мозочен удар и срцев удар.

Жолтите грутки најмногу се појавуваат на и околу очните капаци, а можат да се појават и во средината на лицето. Меѓутоа, не се болни и не влијаат на видот. Сепак, тие се знак дека можеби имате многу високо ниво на триглицериди во крвта, па дури може да биде знак дека имате генетско нарушување кое предизвикува абнормално ниво на липиди.

Пулсирачка зеница

Ако вашите зеници се шират и се смалуваат со отчукувањата на срцето, ова може да биде знак за протекување на срцевиот залисток. Офталмологот Таи вели дека ова се случува кога крвта се испумпува од вашето срце преку аортната валвула, која ако не е цврсто затворена, дел од крвта истекува назад во срцето.

„Ова предизвикува поголема разлика помеѓу вашиот крвен притисок кога срцето ви се собира и крвниот притисок кога срцето се релаксира. Кога срцето се собира, зеницата се намалува, а кога срцето се релаксира, зеницата се шири“, вели таа.

Промени во мрежницата

За жал, не можете сами да ги видите промените што се случуваат на вашата мрежница. Овој феномен може да го види само вашиот офталмолог при преглед. Промената на мрежницата може да биде знак за ран дијабетес или висок крвен притисок, кои се главни фактори на ризик за срцеви заболувања.

„Многу е важно да правите редовни очни прегледи, особено ако имате над 40 години, имате дијабетес или имате било какви фактори на ризик за срцеви заболувања или болести на крвните садови“, објасни Таи.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Здравје

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Read more

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Read more

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе