Туркије - кој го силува македонскиот јазик?

Во последно време сѐ почесто сме сведоци на погрешна употреба на името за државата Турција кое иако на македонски јазик воопшто не е променето, некои на своја рака си играат мајтап со нашиот јазик, речиси сигурно од незнаење.

„Oпштина Аеродром ќе обезбеди средства за настраданите од земјотресот во Туркије и Сирија“.

„Солидарност и грижа за Туркије и Сирија!“

„Денеска на предлог на Министерството за одбрана Владата донесе одлука за испраќање на дополнителни 36 припадници од специјалните сили обучени за спасување и претрага во урнатини кои ќе учествуваат во хуманитарната операција во Република Туркије“.

Ова се само три примери како во македонскиот јазик на задна врата влегува збор кој воопшто не постои. Првиот пример е од официјална објава на Општина Аеродром, вториот од еден медиум, додека третиот од Facebook профилот на министерката за одбрана, која, рака на срце, по реакцијата на јавноста во наредните објави се поправи.

Ако за обичниот народ е нормално да биде збунет од промената на името која Турција ја направи, недозволиво е медиуми и државни органи да не си го познаваат сопствениот јазик.

Забуната настана кога во јуни минатата година Обединетите нации го усвоија официјалното барање на Анкара за промена на англиското име на Турција, со што земјата во ОН од Turkey стана Türkiye.

Разбирлива и оправдана е причината поради која Турција се реши на ваков чекор со оглед на тоа што англиското име Turkey истовремено на англиски значи и мисирка, само со мала почетна буква (turkey).

Türkiye на македонски е Турција

Од тој момент куп македонски медиуми се излажаа и почнаа јавноста да ја информираат користејќи некој вид на македонизирана кирилична варијанта на Türkiye, односно Туркије. Согласно правилата за транскрипција на странски имиња во Правописот на македонскиот литературен јазик, Туркије навистина би било точна варијанта - само што... не постои!

Откако почнаа да се пишуваат глупости, најмногу по електронските медиуми, претседателот на Советот за македонски јазик, проф. д-р Људмил Спасов, уште во јули објасни што оваа промена значи за македонскиот јазик.

„Ние си имаме наша транскрипција. На пример, не велиме Финланд, туку Финска, не велиме Дојчланд, туку Германија, не велиме Шќиперија, туку Албанија. Или, на пример, кај нас не е Београд, туку Белград. Во ред би било ако се пишува од влада до влада да стои и новото име во заграда, но за наша домашна употреба останува исто - Турција, а со тоа и изведенките си остануваат исти“, објасни професорот во изјава за Факултети.мк.

Така, во македонскиот јазик никогаш не настана промена на името на оваа наша пријателска држава. Официјална Анкара има право да побара од нашата влада да се промени македонското име за оваа држава, но исто така нашата влада има право да не го прифати тоа барања бидејќи сепак е мешање во самиот македонски јазик.

Грузија сакаше да стане Џорџија

Такво барање пред 12 години имаше доставено владата на Грузија која побара македонското име Грузија да биде заменето со англиското Џорџија или оригиналното Сакартвело (или Сакартвелија). На англиски Грузија се вика Georgia, што во македонскиот јазик би било исто како сојузната американска држава Џорџија, додека на својот грузиски јазик се нарекува Sakartvelo (საქართველო), што би било крајно необично за нашиот народ. Барањето на Грузија беше поради тоа што името Грузија доаѓа од руското име за државата - Грузия, а земјата тогаш беше во војна со Русија. Македонската влада го одби овој предлог и Грузија си остана Грузија.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Теми и коментари

Зошто феминизам, а не „еднаквизам“?

Read more

Работи кои би било фино да се променат во Аеродром

Read more

8 Март и стравот од непознатото: Феминизмот е за сите

Read more

Туркије - кој го силува македонскиот јазик?

Read more
 

Ново

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Читај повеќе

Косовската претседателка откри детали од разговорот со Вучиќ: Негодуваше и се жалеше

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Читај повеќе

Денеска затворен за сообраќај патот Велес – Градско поради асфалтирање

Читај повеќе

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Читај повеќе

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Читај повеќе

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Читај повеќе