Вардар 1961 достоинствено се збогува со ЛШ

Ракометарите на Вардар 1961 одиграа вечерва нерешено 31-31 (13-18) во реванш осминафиналниот натпревар против унгарски Веспрем на гостински терен и со вкупен резултат од 53-61 се елиминирани од Лигата на шампиони.

По минатонеделниот пораз од унгарскиот шампион во Скопје (22-30), Вардар не успеа да направи сензација на реваншот, но достоинствено се збогува со европската елита.

Веспрем замина на полувреме со предност од 18-13 и ја одржуваше разликата до средина на второто полувреме (26-21).

Македонскиот шампион  навести неизвесна завршница со серија од 3-0 за до крајот на дуелот целосно да ја анулира негативата за конечни 31-31.

Моралес со шест голови беше најефикасен во редовите на македонскиот состав, кој сега ќе се фокусира на одбрана на титулата во домашното првенство.

Тагови

Голем неделен хороскоп од 29 април до 5 мај

Грција воведува шестдневна работна недела

Величествен крај: Кинеската вселенска лабораторија изгоре во атмосферата на Земјата

Прв смртен случај од корона вирусот надвор од Кина, вкупно 305 починати досега

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург