1.МФЛ 2019/20

Викендов завршува полусезоната во фудбалската лига

Со дерби пресметката на Вардар и Шкендија во рамките на 18-тото коло ќе заврши есенскиот дел во најдобрата македонска фудбалска лига.

Без разлика на резултатот в недела на Националната арена, Вардар ќе презими на врвот откако веќе ја обезбеди есенската титула. Вардарци имаат дури 8 бодови предност пред Шкендија и Академија Пандев кои го делат второто место.

Токму актуелниот шампион Шкендија му гостува на лидерот в недела од 13 часот кога ќе се обиде да ја намали разликата или барем да не му дозволи на Вардар да ја зголеми. Вистинска дерби пресметка за крај на оваа полусезона. Од Вардар, кој е домќаин и организатор, најавија дека натпреварот е од висок ризик и поради тоа билет ќе може да се купи само со приложување на документ за лична идентификација и притоа еден човек ќе може да купи само еден билет. Цената е симболична, само 100 денари. Атмосферата на трибините нема да ја збогатат навивачи од Тетово бидејќи со цел да се осигура безбедноста има забрана за нивно организирано доаѓање. Воедно, обезбедувањето нема да дозволи внесување на тврди предмени, вклучувајќи и монети.

Во останатите дуели, први полусезоната ќе ја затворат фудбалерите на Силекс и Академија Пандев кои својот натпревар поради тв преносот ќе го одиграат во сабота, исто така од 13 часот.

Дерби на дното во Тетово ќе играат Ренова и Работнички. „Романтичарите“ ќе се обидат со победа конечно да ја напуштат последната позиција и истата да му ја препуштат токму на сегашниот ривал.

Борец патува во Струга во последен обид да успее конечно да остане непоразен на едно гостување. Велешани имаат неверојатен гостински скор од 8 порази на осумте натпревари, само 3 постигнати голови и дури 20 примени.

Во скопската населба Чаир во последниот натпревар силите ќе ги одмерат домашните „Гулаби“ и „Лавовите“ од Ѓорче Петров.

Сабота, 13 часот:

Стадион „Силекс“ во Кратово
Силекс - Академија Пандев
Судија: Константин Влахо (Скопје)

Недела, 13 часот:

Национална Арена „Тоше Проески“ во Скопје
Вардар - Шкендија
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Стадион „Градски“ во Тетово
Ренова - Работнички
Судија: Албрим Шаќири (Струга)

Стадион „Градска Плажа“ во Струга
Струга - Борец
Судија: Игор Стојчевски (Скопје)

Стадион „Чаир“ во Скопје
Шкупи - Македонија ЃП
Судија: Јосип Бартон (Скопје)

реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Фудбал

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Read more

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Read more

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Read more

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Read more

Спорт

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами избори финале во НБА лигата

Читај повеќе

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе