Волф: Зошто да работам со пилот кој знае дека ќе биде на друго место следната година?

Ф1
МИА
/ 10.06.2020 / 14:53

Шефот на Мерцедес, Торген Волф, уште еднаш навести дека ако тој бил на местото на шефовите на Ферари и Мекларен, немало да ги објави промените кај своите возачи толку рано. Според Волф, ова само ќе ја искомплицира работата во текот на сезоната и ќе доведе до губење на поени.

Во мај стана јасно дека Себастијан Фетел нема да остане во Ферари следната година и дека Карлос Саинс ќе го заземе неговото место. Потоа Мекларен потврди дека Даниел Ричардо ќе биде во автомобилот на Шпанецот.

– Како ќе работиш со пилот како Карлос кој знае дека ќе вози на друго место следната година? Како да го развиваме автомобилот со него и да споделуваме тајни? И тимот треба да освои поени со двата автомобила. Би се однесувале поинаку. Но, не сакам никому да судам. Секој знае што е соодветно за него, рече популарниот Тото, кој треба да размисли за сопствените пилоти.

Ботас нема договор со тимот за следната година и сосема е можно тој да го заземе местото на Џорџ Расел. Договорот за Луис Хамилтон, исто така, ќе биде обновен.

– Сакаме да видиме како ќе се одвива почетокот на сезоната и да дозволиме нашите двајца возачи да се натпреваруваат слободно. Ќе го следиме настапот на Џорџ и тогаш ќе одлучиме. Можеби до крајот на летото ќе стане јасно, посочи Волф.

Тагови
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Ф1

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Read more

Фетел: Не му верував на болидот

Read more

Ферари: Болидот е дизајнерска грешка, немаме шанси за титула пред 2022 година

Read more

Португалското Гран при ќе се одржи со гледачи

Read more

Спорт

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе