За една недела уште 1,3 милиони невработени во САД

Уште 1,3 милиони Американци поднесоа барање за надомест за невработеност минатата недела. Речиси нема промена од претходната недела, што е резултат на континуираното ширење на коронавирусот во САД, јавија американските медиуми.

Бројот на поднесени документи за помош поради невработеност се намалија за 10.000 помалку за седум дена до 11 јули на 1,3 милиони луѓе во однос на 1,31 милиони претходната недела, според властите.

Дополнителни 928.488 лица во 47 држави аплицирале за помош во рамките на специјалната програма за помош на работниците погодени од пандемијата.

Во неделата до 4 јули, сепак, невработеноста падна за 0,3 проценти на 11,9 проценти.

Вкупно околу 57 милиони луѓе се пријавиле на пазарот на трудот од средината на март. Пред кризата, имаше помалку од 225.000 невработени неделно.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Бизнис

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Read more

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Read more

Поскапува нафтата поради намалените залихи на САД

Read more

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Read more

Вести

УЈП: Граѓаните да ја сменат трансакциската од Еуростандард банка во апликацијата МојДДВ со валидна сметка

Читај повеќе

МЗ: На Психијатрија 4.000 телефонски разговори за психолошка поддршка на граѓаните

Читај повеќе

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани, најверојатно со негативен ПЦР тест

Читај повеќе

Убиство во Инџиково, скопјанец убиен од две маскирани лица

Читај повеќе

Казна за 470 лица за неносење маска во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Читај повеќе

Запалени две возила на ЕВН во Тетово

Читај повеќе

Бројот на новозаболени од COVID-19 дневно сè уште трицифрен

Читај повеќе

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Читај повеќе