И треба да вежбате

Знаци кои откриваат дека не се движите доволно

Б.С.Б.
/ 27.04.2021 / 18:21

Поради модерниот начин на живот воопшто не треба да сме изненадени кога нашето тело ќе покаже знаци дека е крајно време да се грижиме за себе.

Всушност, само еден поглед на сопствениот изглед може да открие дека не се движите доволно, пишува Bright Side.

1. Очите ви се натечени

Седечкиот начин на живот е една од главните причини на задржување течности во организмот. Потечените очи се појавуваат поради недоволно движење, тоа значи дека предолгото спиење и излежување не е баш толку безопасно.

Се смета дека јогата е најдоброто решение за овој проблем, како и секојдневно раздвижување на телото.

2. Опстипација

Вежбањето е важно и за редовно празнење на цревата. Ако поголем дел од денот минувате во седење ќе биде потребно повеќе време храната да мине низ дебелото црево. Поради тоа количината вода што вашето тело ја апсорбира е ограничена што доведува до запек. Редовното движење ја подобрува ефикасноста на дигестивниот систем.

Дури и едноставно петминутно истегнување неколку пати во денот може да спречи опстипација.

3. Расеани сте

Ако често ви се случува да подзаборавите некои информации можеби треба да размислите за повеќе движење. Едно истражување откри дека луѓето кои водат неактивен живот покажуваат структурни промени во мозокот во подрачјето на медијалниот слепоочен предел одговорен за нашата способност за паметење.

 

Вежбањето е докажано дека го подобрува памтењето.

4. Болки во колената

Вежбањето може да ги ублажи симптомите на артритис и остеоартритис, особено аеробните вежби. Пациентите со хронични болки во колената треба да следат одредени програми на вежбање, а со редовно вежбање се подобруваат мускулите и ќе станете пофлексибилни.

5. Постојано ви се јаде благо

Физичката активност е совршен сојузник во борбата против желбата за благо бидејќи ја зголемува вашата енергија и ослободува ендорфин кој поттикнува чувство на среќа. Хормоните на среќата за возврат значително ја намалуваат желбата за благо.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Фит

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more
 

Магазин

Зошто треба да пиете чај од нане?

Читај повеќе
  • filter

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Читај повеќе

Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Читај повеќе

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Читај повеќе

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе

Како изгледаат славните личности на Instagram, а како во реалноста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе