АТП ИНДИЈАН ВЕЛС 2024

Алкарас го освои Индијан Велс и се доближи до Ѓоковиќ на врвот на АТП

Шпанскиот тенисер Карлос Алакарас го освои Мастерс турнирот во Индијан Велс и се доближи до Новак Ѓоковиќ на врвот на АТП листата.

Алкарас во синоќешното финале беше подобар од Русинот Даниил Медведев со 2:0, по сетови 7:6(5), 6:1.

На овој начин вториот тенисер во светот ја одбрани минатогодишната титула во Индијан Велс која ја освои токму против Медведев.

URL

На патот до финалето Алкарас ги елиминираше Јаник Синер, Александер Зверев, Фабиан Маросан, Феликс Оже-Алјасин и Матео Арналди.

URL

Ова беше прв освоен турнир на 20-годишниот Алкарас по Вимблдон минатата година и петти Мастерс турнир во неговата кариера.

Remote video URL

Сега предноста на Ѓоковиќ на врвот на АТП листата е помалку од 1.000 поени. Србинот е лидер со 9.725, додека Алкарас има 8.805. поени.

URL
реклама

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Тенис

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Read more

Ѓоковиќ го прозва својот долгогодишен спонзор

Read more

Медведев го елиминираше носителот број 1, Јаник Синер

Read more

Откриена вистинската причина за лутата реакција на Ѓоковиќ на Вимблдон

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе