Алкарас ќе игра за Тим Европа на Лејвер купот

Шпанецот Карлос Алкарас стана првиот тенисер кој потврди дека ќе учествува на Лејвер купот што ќе се игра во септември 2024 година во Берлин.

Вториот тенисер во светот играњето во главниот град на Германија, каде ќе ги брани боите на Европа против остатокот од светот, го потврди во видео-обраќање преку Instagram.

„Го ценам Бјорн Борг, селекторот на Тим Европа, има доверба во мене. Со нетрпение очекувам да ги вкрстам силите со моите ривали и во сингл и во двојки. За мене е голема чест да ја претставувам Европа во ова натпреварување. Ќе направам сѐ за мојот тим повторно да го освои трофејот на овој турнир. Едвај чекам да слушнам кој ќе му се придружи на мојот тим следниот септември“, изјави 20-годишниот Алкарас.

Шпанецот никогаш не играл во германската престолнина и затоа со нетрпение ја очекува можноста да игра пред германската публика, за која вели дека е прекрасна.

„Возбуден сум што ќе имам можност да играм пред публиката во Берлин и да можам да го истражам градот. Едвај чекам да се видиме следната година“, заклучи второрангираниот тенисер во светот.

URL
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе