Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Авганистанската женска одбојкарска репрезентација се крие од талибанците, а една од спортиските беше убиена минатиот месец, изјавија две поранешни членки на тимот за BBC.

Речиси 30 одбојкарки се надеваат дека ќе побегнат од Авганистан, велејќи дека се плашат за нивните животи.

Дел од тимот се движи меѓу провинциите за да избегне откривање од талибанците откако милитантната група ја презеде контролата над Авганистан минатиот месец.

Захра Фајази пристигна во Велика Британија пред околу еден месец откако избега. Таа играше за авганистанската женска одбојкарска репрезентација седум години пред да премине на тренерската позиција.

Захра за BBC изјави дека еднa од репрезентативките е убиена, но во моментов нема повеќе детали за случајот.

„Не сакаме ова да им се случи на другите наши спортистки“, рече таа.

Захра уште е во контакт со нејзините поранешни соиграчки, од кои многу се во движење обидувајќи се да излезат од земјата.

„Нашите одбојкарки кои живееја во провинциите мораа да ги напуштат домовите и да се кријат на различни локации“, рече таа и продолжи:

„Тие дури и ја запалија спортската опрема за да се спасат себеси и своите семејства. Не сакаа да чуваат ништо поврзано со спортот. Се плашеа“.

Таа објасни дека жените кои спортуваат и живеат во провинција постојано добиваат закани од роднини и членови на семејството кои самите се талибанци или талибански следбеници.

„Талибанците побараа од семејствата на нашите спортистки да им забранат на своите ќерки да спортуваат, во спротивно ќе се соочат со насилство од невидени размери.“

Одбојката со децении е еден од најпопуларните спортови во Авганистан.

Првата женска репрезентација беше основана пред околу четири децении, но беше распуштена за време на првото владеење на талибанците од 1996 до 2001 година. Тимот беше повторно формиран откако талибанците беа соборени по американската инвазија.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Останати спортови

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Read more

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Read more

Мекгрегор објави фотографија со џоинт: Побогат сум од цел УФЦ

Read more

Каратистите на „Макпетрол“ освоија седум медали на престижниот „Кроација опен“

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе