Ф1 2020

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Ф1
МИА
/ 12.08.2020 / 20:57

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, ќе добие нова шасија на болидот за претстојното Гран при на Шпанија. Тимот од Маранело ова го објави во официјална изјава.


– Себастијан ќе добие нова шасија, бидејќи во анализата направена по трката во Силверстоун, откривме мало оштетување на шасијата, предизвикана од тешкиот контакт со работ на патеката. Оваа штета не дека може многу да влијае на брзината на автомобилот, но замената на шасијата на тимот му се чинеше логична одлука, имајќи ги предвид сите околности, се вели во изјавата на тимот.

Германецот оваа сезона постојано наидува на проблеми и се пожали на однесувањето на автомобилот. Во исто време, другиот пилот на Ферари, Шарл Леклер веќе успеа двапати да заврши на подиумот по пет одржани трки од Светскиот шампионат во Формула 1.

Трката за Големата награда на Шпанија ќе се вози в недела на патеката „Каталуња“ кај Барселона.

реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Ф1

Болидите во Ф1 побрзи за 0,429 секунди во споредба со претходната сезона

Read more

Хамилтон е спортист на годината според BBC

Read more

ФИА го објави календарот за 2021

Read more

Здравствената состојба на Шумахер најдобро чувана тајна, откриени нови детали

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе