НБА 2023/2024

Бостон го разби Голден Стејт со 52 разлика, Кари го имаше најлошиот меч во кариерата

Кошаркарите на Бостон Селтикс му го нанесоа еден од најтешките порази во историјата на Голден Стејт Вориорс, а Стеф Кари го одигра најлошиот натпревар во кариерата.

Бостон го победи Голден Стејт со дури 52 поена разлика (140:88) и покажа зошто сезонава е еден од главните кандидати за освојување на шампионската титула во НБА.

Џејлен Браун постигна 29 пени за победничкиот тим, а Џејсон Тејтум уфрли 27 за неговиот 26. роденден.

Кари беше непрепознатлив, а натпреварот го заврши со само 4 поени! Погоди катастрофални 0/9 за три поени, а во игра дури три пати ја промаши целата конструкција на кошот.

„Треба да им дадете почит. Тие излегоа и од првиот момент нѐ уништија. Во суштина, ни го направија она што ние им го правевме на тимовите во минатото“, изјави Кари по средбата.

За Селтикс ова беше 11-та победа во низа.

Remote video URL

Босанецот Јусуф Нуркиќ на мечот против Оклахома Сити Тандер го собори рекордот на Феникс Санс по бројот на скокови на еден натпревар.

Во поразот од Оклахома со 118:110, Нуркиќ забележа дури 31 скок и со тоа постави рекорд на Санс.

Претходниот рекордер беше Тајсон Чендлер, кој имаше 27 скока против Атланта Хокс во 2016 година.

URL

Нуркиќ, кој стана првиот играч во последните 14 години со повеќе од 30 скока во НБА, на феноменалниот скок учинот додаде 14 поени.

Шеј Гилџс-Александер со 25 поени ја предводеше Оклахома Сити до победата, додека Бредли Бил постигна 31 поен за Феникс.

Remote video URL

Резултати:

Далас Маверикс - Филаделфија 76ерс 116:120
Бостон Селтикс - Голден Стејт Вориорс 140:88
Минесота Тимбервулвс - Лос Анџелес Клиперс 88:89
Орландо Меџик - Детроит Пистонс 113:91
Торонто Репторс - Шарлот Хорнетс 111:106
Кливленд Кавалирс - Њујорк Никс 98:107
Сан Антониот Спарс - Индијана Пејсерс 110:118
Феникс Санс - Оклахома Сити Тандер 110:118

Табела:

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе