Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Една од највредната „роба“, не само во автомобилската индустрија, годинава бележи постојан пад на цените. Цените на литиумот паднаа за повеќе од три четвртини во споредба со минатата година, и може да се очекува дополнително да паѓа. Долгорочно, пониските цени може позитивно да се одразат на пониските цени на електричните автомобили.

Литиумот е суштински елемент во производството на батерии за напојување на автомобили, за потребите на потрошувачката електроника, хемикалии, стакло и батерии. Не го нарекуваат бело злато без причина. Со оглед на глобалната транзиција кон електромобилноста и обновливите извори на енергија, литиумот ќе биде клучна суровина барем во следните неколку децении. И покрај зголемената продажба на автомобили без CO₂, оваа година понудата е поголема од побарувачката. Сепак, цените на автомобилите не паѓаат. Покрај тоа, тие постојано растат, а европските производители се обидуваат да компензираат со лансирање на помали и подостапни автомобили.

Иако пазарот на автомобили со батерии бележи постојан раст, се очекува побарувачката да се олади во наредниот период. Се намалува интересот на фирмите и на приватниците поради намалувањето на субвенциите, како и високите каматни стапки, што веќе се рефлектира со значително помали нарачки за следната година. Во исто време, резервите на литиум ќе се зголемат во 2024 година.

Вториот по големина светски производител на литиум, SQM, веќе најави дека падот на побарувачката за литиум би можел да продолжи и следната година. Американски Albemarle, најголемата рударска компанија, предупредува дека цените на овој алкален метал паѓаат толку ниско што ископувањето веќе не е профитабилно за некои производители.

Додека на крајот на минатиот ноември, 1 тон литиум карбонат чинеше околу 74.000 евра, во моментов може да се купи за приближно 16.750 евра. Во наредните години може да очекуваме значително намалување на цените на електричните автомобили, кои сепак се барем за 30% поскапи од конкурентите со мотори со внатрешно согорување.

Сепак, треба да се додаде дека пониските цени на литиумот воопшто не мора да се одразат на цените на батериите. Производителите на овие компоненти, особено во Европа, се задушени од високите цени на енергијата, а да не зборуваме за сѐ уште високите трошоци за развој на електрични автомобили, со кои Европа заостанува.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Авто новости

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Read more

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Read more

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Read more

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Read more
 

Автомобили

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Читај повеќе

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Читај повеќе

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Читај повеќе

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Читај повеќе

Како да се ослободите од кондензација и влага во автомобилот?

Читај повеќе

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе