Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Б.С.Б.
/ 12.08.2020 / 17:17

Во текот на патување со авион е многу потешко да се одржуваат мерките како физичка дистанца и носењето маски. Особено кога луѓето треба да јадат, да пијат и да седат покрај непознати луѓе.

Претставен е нов дизајн на економска класа по кој патувањето со авион би можело да се адаптира. Компанијата PriestmanGoode од Лондон го претстави концептот Pure Skies со кој луѓето би имале доволно приватен простор и што помалку би имале контакти со местото околу себе.

За почеток сметаат дека е најдобро да се укинат екраните на допир, седиштата би биле разделени и секој патник би имал приватен простор со што би се почитувала мерката на физичка дистанца. Масичките за јадење сè уште би биле достапни, но патниците сами ќе ги побараат кога ќе нарачаат оброк.

URL
View this post on Instagram

The Pure Skies Zone is our concept for the future of Economy Class . The literature pocket has been replaced with an optional removable bag for each passenger or the option to clip-on their own bag . Each Pure Skies Zone seat features a fold down table with wireless charging and integrated UVC cleaning, a safety card integrated with the back shell and a device holder that can hold multiple personal or airline devices to be attached . The pandemic will have a lasting impact on passenger expectations. Pure Skies is a complete review of both Economy and Business Class cabins. Our vision takes into account development times, airline requirements for revenue streams, increased passenger concerns around hygiene and personal space and green recovery incentives . You can find detailed information about the concept on our website priestmangoode.com . . . . . #avgeek #aviation #passengerexperience #PaxEx #aircraftlovers #aviationgeek #aviationdesign #aviationlovers #aircraftinteriors #airbus #boeing #plane #futurethinking #innovation #futureconcept #industrialdesign #CMF #materials #render #3Dartist #technology #technews #travel #traveling #travelnews #designleadership #CX #insights #designstrategy #IATA . @theapexassoc @runwaygirl @wired @thepointsguy @thepointsguyuk @condenasttraveller @cntraveler @travelandleisure @forbestravelguide @farnborough_airshow @parisairshow @aixexpo @wireduk @skiftnews @airlinegeeks @theeconomistevents_ @time @natgeotravel @techcrunch @dezeen @designboom

A post shared by PriestmanGoode (@priestmangoode) on

„Со искуство од 30 години знаеме како да направиме иновации. Размислувавме за иднината и промените при патувањето кога ќе заврши пандемијата. Според тоа го работевме и целиот дизајн, но на прво место ни е безбедноста на патниците“, вели Најџел Гуд, еден од сопствениците на компанијата.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Стил

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Почна Модната недела во Лондон

Read more

Идеи и трикови за уредување на мала кујна

Read more

Четири фризури кои се во тренд оваа есен

Read more

Магазин

  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Читај повеќе
  • filter

Како денес изгледа момчето од Kinder чоколадо?

Читај повеќе