НБА 2021/22

Дончиќ му донесе победа на Далас, Богдановиќ растури со тројки

Ноќеска на паркетот во НБА вниманието ги привлекоа кошаркарите од Балканот, што и не е некоја бомбастична вест со оглед на тоа што веќе сите навикнаа на нивните добри игри.

Далас Маверикс славеше на гостувањето во Детроит со 131:113, а Лука Дончиќ одигра на вообичаеното ниво. Одличниот словенечки центар постигна 26 поени и 14 асистенции со 8 скока, а одличен беше и Џејлен Брансон со 24 поени.

Remote video URL

Во редовите на Детроит единствен расположен за игра беше Кејд Канингем кој натпреварот го заврши со 25 поени, 7 скока и 9 асистенции.

Кошаркарите на Атланта Хокс беа подобри од Вашингтон Визардс на домашен терен, а еден од најзаслужните за победата беше Богдан Богдановиќ. Српскиот бек погодуваше тројки како никогаш досега сезонава, и го постави својот сезонски рекорд од 6 погодени удари зад линијата за три поени. Популарниот Боги натпреварот го заврши со 18 поени, а додаде и 2 скока и 4 асистенции.

URL

Тре Јанг уште еднаш блесна во дресот на Атланта со неверојатни 30 поени и 11 асистенции, а одлична вечер имаше и италијанскиот ветеран Данило Галинари кој покрај 26 поени додаде и 26 скока за одличен дабл-дабл учинок.

Кај Вашингтон, Латвиецот Кристапс Порзињѓис постигна 28 поени и додаде дури 18 скока, но тоа едноставно не беше доволно за победа.

Пред почетокот на плеј-офот, Атланта го држи 8. место на Истокот, додека Вашингтон е 12-ти без шанси за влез во плеј-офот.

Резултати:

Детроит Пистонс - Далас Маверикс 113:131
Њујорк Никс - Бруклин Нетс 98:110
Атланта Хокс - Вашингтон Визрадс 118:103
Чикаго Булс - Бостон Селтикс 94:117
Јута Џез - Оклахома Сити Тандер 137:101
Лос Анџелес Клиперс - Феникс Санс 113:109

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

Кошарка

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Read more

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Read more

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе