ФИБА ЕВРОЛИГА 2021/22

Ефес и Реал Мадрид изборија финале во Евролигата

Во финалето на најдобрата кошаркарска лига на Стариот континент сезонава ќе се сретнат турски Анадолу Ефес и шпански Реал Мадрид откако синоќа во Белград славеа над своите противници.

Првиот полуфинален натпревар беше егејско дерби меѓу грчки Олимпиакос и турски Анадолу Ефес, а по голема драма славеше клубот од Истанбул со 77:74, кој всушност е и бранител на тронот.

Натпреварот беше решен во последните секунди, а херој на Ефес е српскиот кошаркар Василије Мичиќ, кој погоди тројка. Мициќ ја задржа топката до последната секунда и погоди тројка за Грците да немаат шанса да се обидат да израмнат.

Најефикасен во победничкиот тим беше Шејн Ларкин со 21 поен, а Елајџа Брајант додаде 16. Кај Олимпиакос Шекил МекКисик постигна 11.

Remote video URL

Второто полуфинале го донесе големото Ел Класико и дуелот помеѓу Реал Мадрид и Барселона. И тука видовме голема драма, а на крајот Реал се радуваше на победата со резултат 86:83.

Херој беше Фабјан Козер кој врза 5 поени во последната минута и го донесе Реал во финалето на Евролигата.

Никола Миротиќ беше најефикасен на натпреварот со дабл-дабл учинок од 26 поени и 12 скока, но тоа не беше доволно за Барселона.

Од друга страна, споменатиот Козер постигна 18 поени, исто колку и Гершон Јабуселе, кои го предводеа Реал до триумфот.

Remote video URL

Финалето на Евролигата е закажано за в сабота од 19 часот во белградската „Штарк Арена“, а ќе се сретнат Анадолу Ефес и Реал Мадрид. За турскиот клуб ова ќе биде 9-то финале, а ќе го брка четвртиот пехар, додека рекордерот Реал по 19-ти пат ќе игра финале и ќе ја брка 11-тата титула.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Кошарка

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Јакимовски: Мора да покажеме зошто сме тука

Read more

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Read more

НБА драфт: Првиот пик во шок

Read more
 

Спорт

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе