УС ОПЕН 2023

Фантастичниот Алкарас го декласираше Зверев и се пласираше во полуфиналето на УС опен

По 2 часа и 24 минути, шпанскиот тенисер Карлос Алкарас убедливо со 3:0 во сетови го совлада германскиот ас Александер Зверев и се пласираше во полуфиналето на УС опен.

Почетокот на мечот донесе сигурна и многу добра игра на двајцата тенисери на свој сервис, а така беше с до осмиот гем, кога Алкарас направи брејк при водство од 4:3, дојде до водство од 5:3 и откако одбрани гем на свој сервис, поведе со 1:0 во сетови.

Во вториот сет Алкарас беше уште поубедлив и освен што не му дозволи на Зверев да одземе ниту еден гем на негов сервис, направи два брејка и поведе со 6:2 со водство од 2:0 во сетови.

И ништо не се смени ниту во третиот сет, Алкарас беше одличен во сервисот, а потоа во деветтиот гем направи брејк, поведе со 5:4 и откако го одбрани сервисот, дојде до победата.

URL

На крајот Зверев на Алкарас му посака да го освои УС опен: „Со среќа. Да го освоиш“.

URL

Алкарас за место во финалето ќе игра против Русинот Даниил Медведев, против кого има скор 2:1 и кого годинава дватапати го совлада. Еднаш беше во финалето на Индијан Велс, а вторпат во полуфиналето на Вимблдон. Медведев синоќа го елиминираше сонародникот Андреј Рубљов со 3:0 (6:4, 6:3, 6:4).

Remote video URL

Во другото полуфинале ќе играат Новак Ѓоковиќ и домашниот тенисер Бен Шелтон.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе