АТП СИНСИНАТИ 2023

Ѓоковиќ ќе го предизвика Алкарас во Синсинати

Новак Ѓоковиќ и Карлос Алкарас ќе се борат за титулата на мастерсот во Синсинати. Шпанецот во полуфиналето го победи Хуберт Хуркач, а српскиот тенисер беше подобар од Александер Зверев.

Алкарас, како и во претходните две рунди, со пресврт успеа да слави над Полјакот кој одигра извонреден турнир. Хуркач го доби првиот сет, убедливо со 6:2, а потоа Алкарас возврати со 7:6 и 6:3.

Со оваа победа, без оглед на резултатот во финалето, Алкарас ја задржа првата позицја на АТП листата и на УС опен ќе биде прв носител.

Број 2 на АТП листата ќе остане Ѓоковиќ, кој по голема борба, во два сета го победи Зверев. Првиот сет Ѓоковиќ го доби во тај-брејк, а вториот со 7:5, откако претходно не успеа на 5:4 да ја заврши работата. Зверев направи брејк, во веќе во наредниот гем Ѓоковиќ успеа да му го одземе сервисот, а потоа го реши мечот.

Ѓоковиќ вечерва (22:30 часот) ќе се бори за третиот трофеј во Синсинати и за 39-тата титула на мастерс турнирите.

Алкарас и Ѓоковиќ досега одиграа три меча, а Шпанецот води со 2:1. Алкарас победи лани во полуфиналето на мастерсот во Мадрид и оваа година на Вимблдон, а Ѓоковиќ годинава славеше во полуфиналето на Ролан Гарос.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Тенис

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Read more

Ѓоковиќ го прозва својот долгогодишен спонзор

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе