Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски не ја заврши маратонската трка, која попладнево донесе неизвесна завршница и триумф на домашниот натпреварувач Рихард Рингер на отворањето на Европското атлетско првенство во Минхен.

Ивановски настапи во конкуренција на 79 маратонци, а учеството го обезбеди со успехот во мај годинава кога на својот трет маратон во кариерата, одржан во Копенхаген, постави нов македонски рекорд со време 2:18,12.

На денешниот прв натпреварувачки ден на Европското првенство во Минхен, германскиот маратонец Рихард Рингер на само неколку метри пред целната линија успеа да го престигне Израелецот Мару Тефери и да го освои златниот медал со време 2:10,21. Тефери го освои среброто со секунда послабо време, додека бронзениот медал му припадна на неговиот сонародник Гашау Ајале со 9 секунди заостанување зад победникот.

Во женската маратонска трка, златото го освои Полјакинката Александра Лисовска, пред Матеа Парлов Коштро од Хрватска и Холнаѓанката Ниенке Бринкман.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Останати спортови

Млад колумбиски боксер почина по нокаут

Read more

В недела по 18. пат ќе се трча Скопскиот маратон, пријавени над 8.000 учесници

Read more

Ништо од големата борба, Фјури нема да се бори против Џошуа

Read more

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе