Јавно распоредување - неофицијалната комунистичка химна на Источна Германија

Во 1957 година, популарната песна од 1929 била одново напишана за да се вклопи во амбиентот на Студената војна. Го добила името „Der offene Aufmarsch“ (Јавно распоредување, се мисли на распоредување воени трупи), а била испеана од Националната народна армија на Источна Германија.

Оригиналната песна со наслов „Der heimliche Aufmarsch gegen die Sowjetunion“ (Тајниот поход против Советскиот Сојуз) била напишана од Ерих Вајнерт и композирана од Владимир Фогел.

реклама

Музика

Јавно распоредување - неофицијалната комунистичка химна на Источна Германија

Read more

Човекот обвинет за убиството на Тупак Шакур за прв пат се појави на суд

Read more

Идилично запросување на Хаваи: Никол Шерзингер кажа „да“

Read more

Топ 10 најдобри поп албуми во 90-тите

Read more

Нови видеа

play_arrow

Питбул vs. Чивава

Read more
play_arrow
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Read more
play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Read more
play_arrow

Како туната од морските длабочини стигнува до нашите чинии?

Read more
play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Read more
play_arrow

Неверојатниот подем на аутсајдерот Брест

Read more
play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија Mother of the Bride

Read more
play_arrow

Грешки поради кои трицепсите не растат

Read more
play_arrow

7 клупски сезони што ветуваа многу, а завршија катастрофално

Read more
play_arrow
Дали магнезиумот помага за слабеење?

Дали магнезиумот помага за слабеење?

Read more
play_arrow
10-минутни вежби за дефинирани стомачни мускули

Вежби за дефинирани стомачни мускули

Read more
play_arrow

Дали фудбалот стана полош?

Read more