НБА 2021/22

Јокиќ израмни рекорд на живата легенда Кармело Ентони

Никола Јокиќ продолжува да руши рекорди. Вонсерискиот српски центар по десетти пат во кариерата е прогласен за најдобар играч на Западната конференција. Со тоа се изедначи со Кармело Ентони, кој е кошаркарот кој најмногу пати во историјата на Денвер ја освојувал оваа престижна награда.

Центарот на Нагетс беше неверојатен минатата недела бидејќи имаше просек од 36,3 поени, 11,3 скока и 10 асистенции по натпревар.

Покрај тоа, имаше неверојатно прецизен шут од 65%, а шутираше тројки со 40% прецизност. Најпрво на Лос Анџелес Клиперс им даде 49 поени со 14 скока и 10 асистенции, а потоа против Мемфис Гризлис имаше 26 поени, 12 асистенции и 11 скока.

Последниот натпревар оваа недела го одигра против Детроит Пистонс кои исто така не можеа да го запрат. Натпреварот го заврши со 34 поени, 9 скока и 8 асистенции.

Засега е втор во НБА по бројот на скокови, седми по постигнати поени по натпревар и деветти најдобар асистент во лигата, а доколку продолжи вака би можел дури и да ја одбрани титулата МВП освоена минатата сезона.

Remote video URL
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Кошарка

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Read more

Пирова 50-ка на Кари, Далас и Денвер немоќни без Дончиќ и Јокиќ

Read more

Чудесна тројка на Дончиќ за победа на Маверикс

Read more

Лејкерс славеа и без Леброн, Јокиќ со повеќе асистенции отколку поени

Read more
 

Спорт

Англичаните и Американците одат во осминафинале

Читај повеќе

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе