НБА 2023/2024

Јокиќ конечно запрен, во поразот од Кливленд забележа „само“ дабл-дабл

Кливленд Кавалирс стана првиот тим што го запре Никола Јокиќ оваа сезона и благодарение на тоа победи против Денвер Нагетс со 121:109.

Јокиќ натпреварот против Кливленд го заврши „само“ со дабл-дабл учинок.

Србинот постигна само 18 поени, а имаше и 10 скока и 7 асистенции. Ова беше најслабиот учинок на Јокиќ сезонава во поени и скокови.

Кливленд до победата го предводеше одличниот Дариус Гарланд со 26 поени и 6 асистенции.

Remote video URL

Дабл-дабл оствари и Лука Дончиќ во поразот на неговиот Далас Маверикс на домашен терен од Сакраменто Кингс со 129:113.

Словенецот постигна 25 поени со 10 скока и 7 асистенции, но само Кајри Ирвинг од соиграчите беше расположен за игра со постигнати 23 поени.

Де'Арон Фокс го предводеше Сакраменто до победата со 30 поени и 7 асистенции.

Remote video URL

Од останатите натпревари вреди да се издвои триумфот на Лос Анџелес Лејкерс против Хјустон Рокитс со 105:104 благодарение на феноменалниот Леброн Џејмс.

Леброн го одигра најдобриот натпревар во сезоната, постигнувајќи дури 37 поени со 6 скока и 8 асистенции, а Ентони Дејвис додаде 27 поени со 10 скока.

Remote video URL

Резултати:

Кливленд Кавалирс - Денвер Нагетс 121:109
Далас Маверикс - Сакраменто Кингс 113:129
Јута Џез - Феникс Санс 137:140 прод.
Бруклин Нетс - Филаделфија 76ерс 99:121
Торонто Репторс - Детроит Пистонс 142:113
Индијана Пејсерс - Орландо Меџик 116:128
Мемфис Гризлис - Бостон Селтикс 100:102
Портланд Треил Блејзерс - Оклахома Сити Тандер 91:134
Лос Анџелес Лејкерс - Хјустон Рокитс 105:104

Табела:

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Кошарка

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Read more

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Read more

Јокиќ му одржа лекција по кошарка на Вембањама

Read more

Тежок пораз на Далас и Дончиќ, Леброн и Лејкерс изненадија во Кливленд

Read more
 

Спорт

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе