Јокиќ вози ѕвер низ Сомбор: Машина од 800 КС вредна 250.000 евра

По напорната НБА сезона во која повторно ја освои титулата МВП, Никола Јокиќ реши да се врати во родниот Сомбор и да одмори со она што најмногу го опушта, да биде со своите коњи.

Токму во Сомбор делегацијата на Денвер Нагетс, предводена од тренерот Мајкл Мелоун, му го врачи МВП трофејот на Јокиќ пред неговата коњска штала.

Јокиќ на хиподромот дојде со својот Mercedes Brabus G63 AMG, кој вреди 250.000 евра и секако е препознатлив по улиците на Сомбор.

Кога ќе ги видите карактеристиките на автомобилот на Јокиќ, јасно е за каков ѕвер се работи.

URL

Има 4.000 кубика и 800 КС, забрзува до 100 km/h за 4,1 секунда, а тежи околу 3,2 тони. Под хаубата се наоѓа би-турбо V8 мотор, а максималната брзина е ограничена на 240 километри на час, токму поради неговата тежина од 3,2 тони.

Овој џип на Јокиќ е специјално прилагоден само за него, па внатрешноста е уникатно уредена, со портокалова кожа, има карбонска хауба, алуминиумски ергономски лостови на воланот за менување брзини, има и специјално направени тркала Monoblock F Black Platinum.

Remote video URL

Карактеристично за овој џип е тоа што може да се стартува додека се приближува до возилото благодарение на системот keyless go.

Неговата потрошувачка е околу 16,5 литри на 100 километри, а на автопат паѓа и до 11 литри на 100 километри.

реклама

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Кошарка

МЗТ му гостува на актуелниот шампион Црвена звезда

Read more

Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Read more

Дончиќ: Уживав во словенечкиот дрес

Read more

Македонската кошаркарска репрезентација 53-та на ФИБА ранг-листата

Read more
 

Спорт

Чави сруши рекорд на Зидан: Сè е џабе ако не освојуваме трофеи

Читај повеќе

Протекоа резултатите од гласањето за Златната топка

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хорор во Индонезија: 129 загинати во судирите меѓу навивачите и полицијата по натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Левандовски ја донесе Барса на врвот на табелата

Читај повеќе
  • filter

Будење на ѕверот: Баерн во специјализирани дресови го декласираше Баер

Читај повеќе

Барселона поради Пјаниќ му должи многу пари на Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

Млад колумбиски боксер почина по нокаут

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе

Челси во тајност договорил трансфер на Нкунку

Читај повеќе