Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Конор Мекгрегор (22-4) и Дастин Поарје (26-6-1) ќе се борат на 24 јануари во Абу Даби на настанот УФЦ 257 во една од борбите што се чекаат со големо нетрпение.

Тоа ќе биде само третата борба на Ирецот во последните четири години, период во кој двапати замина во пензија, се враќаше и претрпе тежок пораз од Хабиб Нурмагомедов во 2018 година.

Тоа ќе биде втора борба помеѓу Мекгрегор и Поарје. Првата заврши со нокаут за Ирецот во првата рунда од мечот во 2014 година, па сосема е очекувано дека тој пак е голем фаворит во обложувалниците.

Сепак, шефот на УФЦ Дејна Вајт, смета дека Ирецот нема да има лесна работа.

„Слушнав дека Поарје вели дека тој е сосема поинаков борач во споредба со оној што загуби од Конор. Тој најави војна во октагонот и јас му верувам од збор до збор дека тоа ќе биде војна. Оваа борба доаѓа во вистинско време и за двајцата борачи и мислам дека ќе биде многу забавно“, рече шефот на УФЦ.

Од нивниот прв натпревар, Конор се борел само осум пати, а Поарје дури 13 пати.

„Сакам и двајцата да крвариме во рингот. Да се ​​бориме и да ни биде тешко, бидејќи во тие услови најдобро е да се види кој е подобар борач. Ако е така, тогаш победувам во десет од десет случаи“, рече Поарје.

За потсетување, титулата во лесна категорија уште ја има Хабиб Нурмагомедов , иако е во пензија. Победникот од овој натпревар ќе се бори против првиот предизвикувач за УФЦ титулата во лесна категорија.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Останати спортови

УФЦ им даде откази на две легенди од тешка категорија

Read more

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Read more

Никогаш не е здодевно во Дагестан: Џудисти и навивачи се скршија од ќотек

Read more

Тајгер Вудс се разбуди од операцијата по страшната сообраќајна несреќа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе