АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2023

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Штотуку поразениот Карен Хачанов, кој во полуфиналето загуби токму од Стефанов Циципас, го советуваше Гркот како да го победи Новак Ѓоковиќ во финалето на Австралија опен.

Новак Ѓоковиќ ќе игра против Стефанос Циципас за титулата на Австралија опен. Победникот покрај трофејот ќе го заземе и првото место на АТП листата. Србинот го совлада Томи Пол (САД), а Гркот беше подобар од Карен Хачанов (Русија). Веднаш по тој натпревар Русинот имаше совет за грчкиот играч.

На новинарско прашање како Циципас може да го изненади Ѓоковиќ, рускиот тенисер се насмеа.

„Можеби треба да му се јави на Даниил Медведев. Единствениот играч од нашата генерација кој го победил Новак во финале на Грен слем турнирите. Не знам дали тоа ќе се случи, но можете да му го пренесете мојот совет“, низ насмевка одговори Хачанов.

Финалето се игра во недела од 9:30 часот по македонско време, а дотогаш Циципас има доволно време да се консултира со Медведев.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Тенис

Ѓоковиќ: Штета, но не се каам што не можев да играм во САД

Read more

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе