Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Ф1
Ф.З.
/ 22.09.2023 / 09:13

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, се надева дека Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите на Јапонското ГП, што е претстојната трка од шампионатот во Формула 1.

Возачите на Ред Бул сезонава победија на 14 трки во Формула 1, а нивната доминација ја прекина Ферари, кој победи на Големата награда на Сингапур.

„Се надевам дека Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите, како што се случуваше во минатото. Имаа тежок викенд, но нивниот болид треба да биде одличен овде. Имаат одличен ритам во текот на целата година, а Јапонија навистина им одговара“, рече Хамилтон.

Понатаму рече дека Мерцедес се подобрил во текот на оваа сезона и дека очекува тој тренд да продолжи.

„Што се однесува до Мерцедес, сакаме да бидеме што е можно поблиску до Ред Бул. Има работи каде што се подобривме и очекуваме тој тренд да продолжи“, додаде Хамилтон.

Трката за Големата награда на Јапонија е закажана за в недела со почеток во 7 часот наутро по македонско време.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе