ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Клоп ги отфрли гласините дека е заситен од Ливерпул

Викендов се раширија гласини дека Јирген Клоп е презаситен од фудбал и дека ќе си замине од Ливерпул за да направи пауза откако тимот запиша трет пораз во низа.

Германскиот страгег ги отфрли ваквите тврдења инсистирајќи дека не му е потребна никаква пауза.

Ливерпул сезонава не е на ниво. Во саботата додаде нов пораз кога на гостувањето во Лестер загуби од домаќинот со 3:1 иако до 78. минута водеше 0:1. Така, „Црвените“ сега имаат 13 бодови заостанување зад лидерот Манчестер Сити, се во серија од три порази по ред, а го доживеаја шестиот пораз сезонава.

Откако медиумите на Островот почнаа да пишуваат за наводното заминување на Клоп, група навивачи поставија банер пред „Енфилд“ со поддршка за Германецот.

„Слушнав и за гласините и за банерот. Банерот е убав гест, нормално. Но, не е потребен. Не ми треба некаква посебна поддршка во моментов, но убаво е, навистина убав гест“, вели Клоп.

„Дали ме отпуштиле или самиот ќе си одам? Ниту едното, ниту другото. Не ми е потребна пауза“, вели тој.

Дел од гласините беа и дека лошите резултати се поради периодот низ кој поминува Клоп, односно дека неодамна почина неговата мајка Елизабет.

„Последното нешто кое би сакал да го направам е да зборувам за лични работи. Сите знаат дека имавме лош период, но секогаш се справуваме како семејство, 100 посто. Како тренер работам веќе 20 години и можам да ги разделам тие нешта. Личното го исклучувам, не носам такви работи со мене. Ако сум на работа, тогаш работам“, рече Јирген во манир на вистински Германец.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Фудбал

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Read more

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Read more

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Read more

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more
 

Спорт

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Читај повеќе

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Читај повеќе

Ериксен од болница: Не се предавам, сакам да разберам што ми се случи

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ исклучен поради груб старт, се извини на заминување

Читај повеќе

Како УЕФА го налути Шмајхел, а Македонецот Пандев влезе во историјата

Читај повеќе