Кои грешки ги правите при миење на косата?

Б.С.Б.
/ 26.03.2021 / 11:52

Миењето на косата кај повеќето луѓе изгледа прилично слично. Ја миеме косата со шампон, потоа ставаме регенератор и ја плакнеме. Но, тоа можеби не е најдобриот начин за нега и хигиена на косата, пишува The Smart Local.

Кои пет грешки треба да ги избегнувате?

1. Миење на косата со премногу топла вода

Многу топлата вода го опушта телото, но не е баш добра за косата, па ни за кожата. Врелата вода ги отвора надворешните кутикули и на тој начин се суши косата и ја прави склона на кршење. Во текот на миењето на косата користете млака вода со цел производите што ги користите подобро да бидат впиени.

Како последен чекор се препорачува плакнење со студена вода, за заштитниот слој повторно да се затвори. Така косата ќе изгледа посјајна.

2. Ја миете само еднаш со шампон

Тоа не е доволно да за се отстранат нечистотиите кои со денови се собирале на влакната. Затоа, пред употреба на регенератор, потребно е и по втор пат добро да ја измиете косата.

3. Масирање со прсти

Масирањето е пријатно, но не е корисно. На тој начин со ноктите може да го оштетите заштитниот слој на влакната и да предизвикате воспалителни реакции. Резултатот може да биде чешање со што уште повеќе ќе ја гребете кожата. Наместо тоа, масирајте ја кожата со врвот на прстите.

4. Расчешлување на мокра коса

Еден од првите чекори кои многумина ги прават е расчешлување на мократа коса. Иако ова не е толку лошо, важно е да водите сметка за тоа каква четка за коса користите, косата е особено чувствителна кога е мокра.

5. Сушење на косата со пешкир

Уште една грешка е сушење на косата со пешкир, со оглед на фактот дека косата е  особено чувствителна кога е мокра. Нејзино посилно триење со пешкирот може да го отстрани заштитниот слој и да ја прави кршлива. Ако е можно, оставете косата сама да се исуши или нежно истиснете го вишокот вода наместо да ја триете меѓу прстите.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Стил

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Read more

Крупни или слаби, кои жени им се најпривлечни на мажите?

Read more

Лаура Даморе, стјуардеса со најголема популарност на Instagram

Read more

Креативни идеи за уредување на мала тераса

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе