Кои се четирите најскапи часовници во светот?

Часовникот отсекогаш бил симбол на луксуз и престиж, а за некои претставува вредна инвестиција. Во оваа ексклузивна колекција ви претставуваме 4 од најскапите и највредните часовници во светот, избрани од реномираниот дигитален луксузен магазин, luxe.digital.

Секој часовник претставен тука е ремек-дело на дизајн и инженерство, создаден од најквалитетни материјали и опремен со исклучителна функционалност. Дали сте подготвени да се восхитувате на овој вистински накит во правењето часовници? Ајде заедно да ги откриеме деталите за овие 4 неверојатни часовници.

Breguet Grande Complication Marie Antoinette

Цена: 30 милиони долари

Марија Антоанета ги сакала часовниците Breguet и купила неколку, вклучително и вечен календарски часовник со уред за автоматско намотување. Во 1783 година, еден мистериозен обожавател му наредил на Breguet да го создаде најспектакуларниот часовник дотогаш, за кој биле потребни 34 години да се заврши и го добил името Marie Antoinette. И покрај смртта на кралицата, овој комплексен часовник станал легендарно ремек-дело во светот на часовничарството и колекционерите. Во 2004 година, Николас Г. Хајек го предизвика Breguet да го репродуцира часовникот, што доведе до четиригодишно истражување и реконструкција за да се создаде точна реплика на оригиналот. Новиот Marie Antoinette е вечен календарски часовник со целосен вечен календар, повторувач на минути и разни други карактеристики, со 823 фино завршени компоненти, сите сместени во луксузно куќиште направено од даб од Версај.

Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A

Цена: 31 милион долари

Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 беше лансиран во 2014 година за да ја одбележи 175-годишнината на компанијата и беше продаден преку Only Watch 2019. Се издвојува како прва и единствена верзија на овој часовник произведен од нерѓосувачки челик. Бројчаникот е опалин златен и абонос црн, додека нараквицата е со квадратна скала, рачно шиена, сјајна црна кожа од алигатор. Преклопен затворач. Се одликува со натписот „The Only One“ на подбирачот за време на алармот во 12 часот, што е дополнително обележје на неговата ексклузивност.

Graff Diamonds The Fascination

Цена: 40 милиони долари

Часовникот Fascination содржи 152,96 карати од најдобрите бели дијаманти. Заменливиот D Flawless дијамант од 38,13 карати во облик на круша може да се носи како нараквица или да се вметне во стебло направено по нарачка и да се носи како прстен. Часовникот беше претставен на Baselworld 2015, саемот за луксуз во Базел, како „највредниот трансформабилен часовник во светот“. Всушност може да се носи и како нараквица или прстен: тоа е можно благодарение на софистицираните механизми што овозможуваат промена на дизајнот. Централниот камен е чист дијамант од 38,13 карати исечен како круша (D Flawless).

Graff Diamonds Hallucination

Цена: 55 милиони долари

Часовникот Hallucination вреден 55 милиони долари содржи мноштво ретки обоени дијаманти: преку 110 карати дијаманти. Нараквицата е изработена од платина, целосно покриена со жолти, портокалови, бели, сини и розови дијаманти, додека бројчаникот е украсен со розови дијаманти. Часовникот беше претставен на Baselworld 2014, саемот за луксуз во Базел.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Стил

Ќерката на Моника Белучи потсети на мајка ѝ додека снимаше реклама во Рим

Read more

Иранска манекенка во знак на протест во Кан облече фустан: За нашиот народ

Read more

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Како Југословенките се дотеруваа во 60-тите?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе