НБА 2023/2024

Лидерот Бостон падна во Атланта, го средија Мареј и Богдановиќ

Атланта Хокс по едно продолжение го победија Бостон Селтикс со 123:122. Дежонтеј Мареј и Богдан Богдановиќ му пресудија на лидерот во НБА. Првиот ги постигна сите поени за Атланта во продолжението, вториот погоди двапати во финишот на регуларниот дел.

Атланта Хокс ја забележа четвртата последователна победа во НБА, а капитенот на српската репрезентација со две последователни тројки им овозможи на домаќините продолженијата.

Богдановиќ за 43 минути игра имаше 24 поени (9/19 од поле, 2/8 за три, 4/4 од поле), 7 скока и 5 асистенции.

Атланта до победата ја предводеше Дежонтеј Мареј со рекорд во кариерата од 44 поени, за што му беа потребни дури 44 шута кон кошот на гостите од Бостон.

Тој ги постигна поените за победа на 0,1 секунда пред крајот на продолжението. Мареј беше единствениот играч на Хокс кој постигна поени во продолжението.

URL

Имаше и 7 скока, 7 асистенции и 2 украдени топки. Коби Брајант и Расел Вестбрук се единствените играчи кои имаат повеќе шутеви од игра од Мареј во последните 20 сезони.

URL

Брајант имаше 6 натпревари со најмалку 44 шута. Толку такви настапи имаше Рик Бери, а 4 Елгин Бејлор. Апсолутен рекордер е Вилт Чејмбрлејн со дури 58 натпревари. За илустрација, Мајкл Џордан само еднаш во кариерата на еден натпревар 44 пати шутирал кон кошот на противникот.

Инаку, Мареј имаше повеќе шутеви на овој натпревар отколку првите ѕвезди на Селтикс, Џејсон Тејтум (22) и Џејлен Браун (17) заедно.

URL

Кај Хокс уште се истакнаа и ДиАндре Хантер со 21 поен и 13 скока и Клинт Капела, кој додаде 12 поени и 13 скокови.

Во тимот на Бостон, Џејсон Тејтум постигна 31 поен со 13 скока и 5 асистенции, Дерик Вајт додаде 22 поена, 7 скока и 5 асистенции, а Кристапс Порзињѓис имаше 20 поени и 7 скока.

Remote video URL

Бостон е најдобриот тим во НБА со 57 победи и 16 порази и го обезбеди првото место пред плеј-офот во Источната конференција.

Со 34 победи и 39 порази, Атланта е на 10. место кое води во плеј-ин.

Табела:

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе