СЕРИЈА А 2020/21

Матераци: Милан заслужува ЛШ, полош Јуве немам видено

Поранешната легенда на италијанскиот фудбал го даде своето мислење за актуелнава сезона во Серија А во која неговиот Интер е пред освојување на Скудетото.

За дневниот неаполитански весник Il Mattino, Марко Матераци даде свој осврт на сезоната во која гледа неизвесна борба за местата кои водат во Лигата на шампиони.

„Мислев дека Милан ќе падне, но тие продолжија да прават добри резултати и верувам дека заслужуваат да се квалификуваат за Лигата на шампионите“, вели популарниот Матрикс.

До крајот на сезната има уште 8 кола, а од второто до седмото место бодовната разлика е 9 бодови, што значи дека дури шест тима се борат за трите преостанати места кои водат во најдоброто европско клупско натпреварување.

„Аталанта ита со полна брзина, додека Јувентус е најлошиот кој го имам видено. Наредното коло со Наполи - Интер и Аталанта - Јувентус ќе биде одлучувачко“, смета тој.

Милан 63, Јувентус 62, Аталнта 61, Наполи 59, Лацио 55 (натпревар помалку), Рома 54 - тоа се клубовите кои сакаат пласман до четвртото место.

„И покрај сите проблеми кои ги имаат, Гатузо го воскресна тимот и ја освои Копа Италија. Тој како никогаш да не ги имаше на располагање своите напаѓачи. Да се игра без Осимнех и Мертенс прави разлика, да не зборувам за Кулибали кој се повреди, а закачи и ковид“, заврши поранешниот дефанзивец, познат по своите остри стартови.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Фудбал

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Read more

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во најдобрата четворка во Премиер лигата

Read more

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во најдобрата четворка во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе