Mazda SUV CX-80: Три реда седишта и за клиентите во Европа

За поголем број од CX-60, SUV CX-80 на Mazda, кој е наменет за европските клиенти, со себе носи три реда седишта кои можат да бидат шест или седум.

Она што Mazda им го нуди на клиентите во Северна Америка зад ознаката CX-90 доаѓа во Европа со значката CX-80. Во двата случаи станува збор за простран и богато опремен SUV модел чија кабина со себе носи три реда седишта кои во зависност од избраната конфигурација можат да сместат шест или седум лица.

CX-80 моментално е најголемиот SUV што Mazda ќе го понуди на европските пазари, а во многу детали е ист како и претходно претставениот модел CX-60, со кој ги дели механичките компоненти и изгледот на ентериерот. Просторот за две седишта во третиот ред е обезбеден со зголемување на меѓуоскиното растојание, кое е за 25 сантиметри поголемо од растојанието во моделот CX-60. CX-80 е исто така малку повисок од CX-60, ширината останува иста, а вкупната должина е исто така зголемена за 25 сантиметри.

Клиентите ќе можат да избираат помеѓу две опции за погонски агрегат, 2,5-литарскиот атмосферски четирицилиндарски бензински мотор поддржан од plug-in хибридниот систем произведува 328 КС и 500 Nm максимален вртежен момент, а капацитетот на батеријата (17,8 kWh) ќе обезбеди шеесет километри без трошење бензин. Друга опција е одличниот 3,3-литарски линиски турбодизел мотор со шест цилиндри, кој развива 254 КС и 550 Nm максимален вртежен момент со благ хибриден систем, 8-брзински автоматски менувач е одговорен за пренос на моќност на двете оски (AWD) во двата случаи.

Заедно со CX-80, Mazda ќе понуди 11 бои на каросеријата и пет богати пакети со опрема (Exclusive-Line, Homura, Takumi, Homura Plus и Takumi Plus) со многу „играчки“ и удобност. Стандардно ќе се испорачува со седум седишта, а на клиентите опционално ќе им се нуди во комбинација со шест седишта, кога нема средно седиште во вториот ред.

Во последниве години, Mazda импресивно покажа дека произведува автомобили кои во многу аспекти припаѓаат на јапонското и светското премиум општество, а покрај тоа, тие се (според мислењето на повеќето) многу поубави од автомобилите што ги произведува Lexus. Она што во конкретниот случај може да ги разбуди веѓите на потенцијалните европски купувачи е фактот дека CX-80 е значително поскап од уште поголемата верзија на CX-90 што им се нуди на Американците.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе