МекЛафлин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Американската атлетичарка Сидни МекЛафлин постави нов светски рекорд на 400 метри со пречки, истрчувајќи ја патеката на државното првенство на САД во Јуџин со време од 51,46 секунди.

МекЛафлин со тоа за 5 стотинки го подобри досегашниот светски рекорд, кој беше во нејзина сопственост, постигнат на Олимписките игри во Токио минатата година.

МекЛафлин е главна фаворитка за златниот медал на 400 метри со пречки на Светското атлетско првенство, кое од 15 до 24 јули ќе се одржи токму во Јуџин.

Тагови
реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Останати спортови

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Read more

Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Read more

Светски шампион во бокс претепа аматер кој дојде во теретана и го предизвика

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе

Леброн сѐ уште размислува за понудата од речиси 100 милиони долари за нов договор

Читај повеќе

Вечерва се означува почеток на фудбалските возбудувања во Германија, Англија и Франција

Читај повеќе