НБА 2020/21

Милвоки конечно го сруши одличниот Бруклин и се врати во игра за полуфинале

Кошаркарите на Милвоки Бакс намалија на 1-2 во четвртфиналната серија од НБА плеј-офот против Бруклин Нетс откако ноќеска конечно славеа во својата „Фајсерв Форам“ арена.

За победата на домаќините пресудна беше првата четвртина во која Милвоки направи предност од 19 поени разлика, предност која Бруклин докрај не успеа целосно да ја надокнади иако уште во втората четвртина се доближи откако ја доби со 16 разлика.

Во второро полувреме се играше поен за поен, а во драматичната завршница победата сепак ја однесе Милвоки.

Домашните до победата беа предводени од Крис Мидлтон кој оствари 35 поени и 15 скокови, а ништо понезаслужен беше и Јанис Адетокумбо со 33 поени и 14 скокови. Кај гостите се истакна Кевин Дурент со 30 поени и 11 скокови, додека Кајри Ирвинг уфрли 22 поена.

Remote video URL

Во вториот натпревар одигран ноќеска, Јута Џез со 117:111 го совлада Лос Анџелес Клиперс во „Вивинт Смарт Хоум“ арената во Солт Лејк Сити и поведе со 2-0 во серијата подобар од 7.

Remote video URL

Вечер после полноќ играат Атланта Хокс - Филаделфија 76ерс (1-1) и Денвер Нагетс - Феникс Санс (2-0).

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Кошарка

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Read more

Кошаркарите во Олимпиското село имаат проблем со ниските тавани

Read more

Милвоки Бакс се новите НБА шампиони

Read more

Скола со 41 година по петти пат ќе игра на ЛОИ

Read more
 

Спорт

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Читај повеќе

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Читај повеќе

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Читај повеќе

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Читај повеќе

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Читај повеќе

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Читај повеќе

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Читај повеќе

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Читај повеќе