АБА2 ЛИГА 2020/21

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Откако завчера го победи и градскиот ривал Работнички, денеска кошаркарите на МЗТ буквално го прегазија црногорскиот претставник и тоа на гостински терен.

„Сино-белите“ одиграа блескаво, а сите во тимот го дадоа максимумот, па и повеќе од тоа, што резултираше со најубедливата партија во досегашните настапи во ова регионално натпреварување.

МЗТ погоди 18 тројки со 63% прецизност, беа доминантни во скок-играта (40-36), а остварија дури 7 блокади, од кои 4 беа на Андрија Бојиќ уште во првата четвртина.

Remote video URL

Дамјан Стојановски со 15 поени (5/6 за тројка) беше најпрецизен во македонскиот тим, Бојан Крстевски и Хасани Гравет реализираа по 13 поени, а Бојиќ 11 поени. Кристијан Николов средбата ја заврши со 9 поени (3/5 за тројка), Андреј Магдевски постигна 8 со 5 асистенции, а за одбележување е и настапот на Френк Тарнер со 6 поени, 6 скокови и 4 асистенции.

Remote video URL

Со оваа победа сега МЗТ е втор на табелата со скор од 6-3, додека лидер е перфектниот Студентски Центар кој има максимални 9 победи.

Последниот натпревар за МЗТ од турнирот во Сараево е задутре против Младост од Земун со почеток во 16 часот.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Кошарка

Лука Дончиќ, не си реален!

Read more

Бурна ноќ во НБА: Портланд поразени од Мајами, Спарс подобри од Маверикс

Read more

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Read more

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе