ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

На 22 јули Ливерпул ќе го добие пехарот од Премиер лигата

Долго очекуваниот момент за играчите и навивачите на „Црвените“ ќе се случи на нивниот последен домашен натпревар сезонава, открива Goal.

Иако Ливерпул ја освои титулата уште на 25 јуни кога Манчестер Сити загуби од Челси, сепак уште го чека примопредавањето на драгоцениот пехар.

Тоа ќе се случи на нивниот последен натпревар на „Енфилд“ кога играат против Челси, натпревар кој првично беше закажан за 18 јули, но поради настапот на „Сините“ во полуфиналето од ФА Купот беше поместен за четири дена.

Нормално, на стадионот нема да има публика, па капитенот Џордан Хендерсон ќе го подигне пехарот пред празни трибини. Сепак, клубот планира да направи некаква церемонија, а во планирањето се вклучени и играчите, како и легендарниот Кени Далглиш.

Во Англија традиционално клубот победник одржува парада низ градот шетајќи го пехарот. Но, со оглед на здравствените препораки, малку веројатно е дека тоа ќе се случи во Ливерпул. И да нема парада, тешко е за верување дека навивачите на „Црвените“ нема да излезат на улиците на градот и да го прослават она кое цели 30 години со душа го чекаа.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Фудбал

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Read more

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Read more

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Read more

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе