СЕРИЈА А 2022/2023

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Филип Здравески
/ 05.02.2023 / 14:23

Лидерот во Серија А без проблеми освои нови три бода откако попладнево славеше на гостувањето кај Специја со 3:0.

Откако во првите 45 минути домаќините добро го затвораа приодот кон голот на Бартуомјеј Дронговски не дозволувајќи му на Наполи да се закани сериозно, упатувајќи само еден удар во рамките на голот, конкурентите на лидерот се понадеваа дека Наполи ќе загуби бодови денеска на „Алберто Рико“ стадионот во Ла Специја.

Веднаш по паузата гостите од Неапол го отворија резултатот. Аркадиуш Река играше со рака во казнениот простор, Марко Ди Бело покажа на белата топка, а Хвича Кварацхелиа беше сигурен реализатор.

Ни по примениот гол домашните не се заканија, благодарение на надмоќноста на Наполи. Во 63. минута Лучано Спалети во игра го уфрли македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, по што за кратко време следуваа два гола.

Во 69. минута Дронговски и Димитриос Николау лошо искомуницираа, си попречија еден со друг при една нафрлена топка, а тоа го искористи Виктор Осимхен кој ги натскокна двајцата и со глава заби за 0:2. Само 4 минути подоцна Матиа Калдара направи грешка, Кварацхелиа се проби до домашниот гол, несебично му сервираше на Осимхен кој на празен гол лесно погоди за убедливо водство.

Наполи ја запиша 18-тата победа и сега има 56 бодови на лидерското место во Серија А. Со оглед на тоа што во вечерниот термин се игра големото Дерби дела Мадонина помеѓу Интер и Милан, моменталната разликата од 16 бодови може најмногу да се намали на 13, но само доколку доколку триумфира Интер. Секакво друго сценарио, победа на Милан или реми, како и победа на Лацио утре над Верона, ќе ја намали разликата само за бод.

Standings provided by Sofascore
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе