OnePlus го претстави Nord 2T, првиот паметен телефон со MediaTek Dimensity 1300 процесор

OnePlus официјално го претстави новиот член на серијата паметни телефони Nord.

Станува збор за моделот Nord 2T, првиот паметен телефон што го користи новиот процесор Dimensity 1300 на MediaTek, кој има стапка на освежување на екранот од 120 Hz и поддржува брзо полнење од 80 W.

Nord 2T е вистинскиот наследник на Nord 2 и носи клучни подобрувања во три сегменти: процесорот, селфи камерата и брзината на полнење на батеријата.

Nord 2T е првиот мобилен телефон со процесор DImensity 1300 на MediaTek, изграден на 6nm процес на TSMC, и има едно јадро Arm-Cortex A78 со такт од 3 GHz, три дополнителни A78 јадра кои работат на 2,6 GHz и четири A55 јадра за заштеда на енергија кои работат на 2GHz. Единицата на графичкиот процесор е Arm Mali-G77 MC9.

Уредот доби 6,43-инчен AMOLED екран со FHD+ резолуција, додека стапката на освежување е 90 Hz. Панелот е заштитен со стакло Gorilla Glass 5, а во перфорираниот исечок на екранот има селфи камера од 32 MP.

Назад е главната Sony IMX 766 50 MP камера, а има и ултра широка 8 MP и монохроматска 2 MP камера.

Смартфонот користи OxygenOS 12.1 на Android 12, а се напојува со батерија од 4.500 mAh која поддржува полнење од 80W SuperVOOC.

OnePlus Nord 2T е достапен во боите на Jade Fog и Grey Shadow.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Мобилни

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Read more

Samsung во проблеми: Произвел вишок од 50 милиони телефони, нема кој да ги купи

Read more

iPhone 14 добива голема надградба на предната камера

Read more

iPhone 14 на Apple ќе има многу подобра предна камера со автофокус

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе