О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Легендата на НБА лигата и четирикратен шампион Шекил О'Нил неодамна зборуваше за создавањето на сѐ повеќе супер тимови во најсилната кошаркарска лига во светот. Супер тим направи Голден Стејт Вориорс, а сега такво нешто прават и Лос Анџелес Лејкерс и Бруклин Нетс.

Вориорс своевремено го донесоа Кевин Дјурент да игра со Стеф Кари, Клеј Томпсон и Дрејмонд Грин. Неколку години подоцна, Леброн Џејмс прво го доби Ентони Дејвис како соиграч во Лејкерс, додека сега пристигнуваат Расел Вестбрук, Двајт Хауард, како и Кармело Ентони, ДеАндре Џордан и Реџон Рондо. Од другата страна на САД, сличен тим прави Бруклин со Харден, Дјурент и Ирвинг.

Супер тимовите не секогаш освојувале титули, за што сведочат Торонто Репторс и Милвоки Бакс, а Шекил О'Нил не е љубител на групирање на најдобрите играчи на едно место.

„Момците се баш симпатични и навистина се мрзливи кога сакаат луѓето како мене и Роберт Ори да им покажуваат почит. Верувајте ми, да знаев дека е во ред да се здружам со Хаким и да играм покрај него откако Хјустон ме средија во 1994 година, ќе го направев тоа. Ќе отидев да играм со Тим Данкан и Дејв Робинсон... Но, реков не. Гледав каде крварам, ги видов раните и сакав да ги добијам тие момци, што и направив. Роберт Ори имаше седум, а јас четири титули“, вели Шекил.

реклама

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Кошарка

Почна НБА сезоната: Адетокунбо и Кари го одбележаа стартот

Read more

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Read more

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Read more

Ашаданов го објави поширокиот список за евро-квалификациите

Read more
 

Спорт

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Читај повеќе

Незапирливиот Салах: 9 натпревари во низа дава гол и руши рекорди

Читај повеќе

Повеќе од 12 европски репрезентации сакаат да ја напуштат ФИФА

Читај повеќе
  • play_arrow

Симeоне објасни зошто „ја здувна“ наместо да се поздрави со Клоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна НБА сезоната: Адетокунбо и Кари го одбележаа стартот

Читај повеќе

Што јадат фудбалерите пред и по натпревар?

Читај повеќе

Над две третини од фудбалерите во Премиер лига се вакцинирани

Читај повеќе

Куман пред дуелот во ЛШ: Мораме да победиме

Читај повеќе

Агуеро одбил да ја земе десетката на Меси

Читај повеќе