УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Арсенал се провлече, Милан мина едвај поради гол на гости, испаднаа Лестер, Баер Леверкузен, Наполи и Лил, изненадување направи Молде.

Синоќа се одиграа сите преостанати реванш натпревари од првата нокаут-фаза во второто по ранг клупско натпреварување на Стариот континент.

Еден од потесните фаворити за тронот, тимот на Наполи, не успеа да ја надмине онаа негатива од два гола од првиот натпревар кај Гранада. Тимот на нашиот Елиф Елмас забележа пирова победа од 2:1 и со вкупни 2:3 е елиминиран. Елмас беше во стартните единаесетмина и остана на теренот до 60. минута, изглегувајќи само минута откако неговиот тим го постигна вториот гол.

Македонија и натаму ќе има претставници во ова натпреварување откако синоќа загрепски Динамо по вторпат го совлада руски Краснодар, овој пат со 1:0 и со вкупни 4:2 оди во наредната фаза. Стефан Ристовски го одiгра целиот натпревар на десната бековска позиција, исто како и Аријан Адеми, стандардно во средниот ред со капитенската лента на неговата рака.

Лестер разочара губејќи дома од прашка Славија со 0:2 откaко првиот натпревар заврши без голови. Двата гола Чесите ги постигнаа во вториот дел запечатувајќи ја судбината на „Лисиците“.

Рома повторно извојува победа над Брага, а Един Џеко и овој пат ја затресе португалската мрежа. Босанецот е во немилост кaј тренерот Паулу Фонсека, во Серија А е на клупата, но во Лига Европа вторпат стартува и повторно погодува.

Големо изненадување во оваа фаза приреди норвешки Молде кој по оние 3:3 дома со Хофенхајм сега со 2:0 славеше на гостувањето во Германија исфрлајќи го тимот коj и во Бундеслигата бележи разочарувачки резултати.

Арсенал беше на прагот на на елиминација од Бенфика откако до 87. минута резултатот гласеше 2:2, што значеше дека Бенфика поради гол на гости оди понатаму. Но, на сцена стапи Пјер-Емерик Обамејанг и пред самиот крај ги спаси „Топчиите“ од елиминација.

Резултати:
Тотенхем - Волфсбергер 4:0, вк. 8:0
Ајакс - Лил 2:1, вк. 4:2
Арсенал - Бенфика 3:2, вк. 4:3
Хофенхајм - Молде 0:2, вк. 3:5
Наполи - Гранада 2:1, вк. 2:3
Ренџерс - Антверп 5:2, вк. 9:5
Шахтар - Макаби Тел-Авив 1:0, вк. 3:0
Виљареал - Салцбург 2:1, вк. 4:1
Милан - Црвена звезда 1:1, вк. 3:3
Рома - Брага 3:1, вк. 5:1
Баер Леверкузен - Јанг Бојс 0:2, вк. 3:6
Бриж - Динамо (К) 0:1, вк. 1:2
Динамо (З) - Краснодар 1:0, вк. 4:2
Лестер - Славија 0:2, вк. 0:2
Манчестер Јунајтед - Реал Сосиедад 0:0, вк. 4:0
ПСВ - Олимпијакос 2:1, вк. 4:5

Жрепката за осминафиналето е денеска од 13 часот во Нион. Првите натпревари ќе се играат на 11 март, додека реваншите една недела подоцна.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Фудбал

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Read more

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Read more

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Read more

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе

Баерн и Порто вечерва бркаат историски пресврти

Читај повеќе