Премиер лигата едногласно ја отфрли Супер лигата

Најстарата, и според многумина најдобрата лига на светот, денеска ја отфрли идејата за таканаречената Супер лига и воедно најави санкции за премиерлигашите кои ќе учествуваат во неа.

Најавата на Манчестер Јунајтед, Челси, Арсенал, Тотенхем, Ливерпул и Манчестер Сити дека зеадно со италијанските Милан, Јувентус и Интер и шпанските Реал, Барселона и Атлетико дека ќе создадат своја ексклузивна лига доби нож и од ШПремиер лигата.

„Премиер лигата, зеадно со ФА, денеска одржа состанок со клубовите со цел дискусија заведување непосредни импликации врз предлогот за Супер лигата“.

Сепак, на состанокот не учествувале шесте одметници.

„Присутните 14 клубови едногласно и енергично ги одбија плановите за такво натпреварување. Премиер лигата ги разгледува сите можни начини со кои би се спречило ова натпреварување, како и да се повикаат на одговорност акционерите од клубовите кои ќе учествуваат“.

„Премиер лигата им се заблагодарува на навивачите и сите засегнати страни за поддршката која ја искажаа деновиве во однос на ова прашање. Нивната реакција докажува колку фудбалот им значи на луѓето“, стои во соопштението на Премиер лигата.

реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Фудбал

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Read more

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Read more

Интер го откри третиот дрес - јавноста заслепена од убавина

Read more

Бенитес: Интер и Јуве се пред Милан во борбата за титулата

Read more
 

Спорт

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе
  • filter

Интер го откри третиот дрес - јавноста заслепена од убавина

Читај повеќе

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Читај повеќе

Бенитес: Интер и Јуве се пред Милан во борбата за титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите на Барса до Френки де Јонг: Прифати помала плата, кучко!

Читај повеќе

За првпат од 1999 првите три носители на Мастерс загубија во својот прв натпревар

Читај повеќе

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе