СЕРИЈА А 2022/2023

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Лучано Спалети и дефинитивно нема да го води Наполи во наредната сезона. Тоа го потврди на прес-конференцијата во пресрет на денешниот последен меч за „Партенопеите“ оваа сезона против Сампдорија.

„Сакам да се заблагодарам за овие две незаборавни години. Беше фантастично, а јас сега чувствувам дека немам што повеќе да му дадам на овој клуб кој го заслужува најдоброто. Ова мое заминување е чин на љубов и сакам да биде сфатено. Сакам да имам многу пријатели тука кога ќе се вратам после една деценија“, изјави Лучано Спалети.

Наполи денеска ќе го добие и шампионскиот пехар за освоеното Скудето, прво по пауза од цели 33 години.

Натпреварот со Сампдорија се игра на „Диего Армандо Марадона“ стадионот во Неапол од 18:30 часот.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Фудбал

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Read more

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Read more
 

Спорт

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе