Мундобаскет 2023

play_arrow

Србија ја збриша Канада, ќе се бори за светската титула

Кошаркарската репрезентација на Србија избори пласман во финалето на МундоБаскетот. Србија во првото полуфинале ја победи Канада со 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23).
Read more
play_arrow

Моментот кога се повреди српскиот кошаркар што остана без бубрег

Денеска кошаркарскиот свет го потресе веста дека на српскиот репрезентативец Бориша Симаниќ морал да му биде отстрранет бубрегот.
Read more

Српски кошаркар остана без бубрег откако се повреди на МундоБаскетот

Српскиот кошаркарски репрезентативец Бориша Симаниќ, остана без бубрег по итна операција во Манила, каде што се игра МундоБаскетот, откако беше повреден на натпреварот против Јужен Судан.
Read more
play_arrow

Папаниколау се расплака пред новинарите по елиминацијата на Грција

Највозрасниот грчки играч, Костас Папаниколау, тешко го поднесе синоќешниот пораз од Литванија и елиминацијата на неговата репрезентација од Светското првенство.
Read more

Две Американки и Мексиканка ја менуваат историјата на кошарката - ќе судат на машкиот МундоБаскет

Претстојните натпревари ќе покажат кој моментално ја игра најдобрата кошарка во светот во машка конкуренција, односно дали има простор за некои поголеми нарушувања на планетарниот поредок во играта под обрачите, но МундоБаскетот во Јапониј
Read more

МундоБаскетот ќе остане посиромашен за голем број ѕвезди, најголемата е Никола Јокиќ

МундоБаскетот сè уште не започнал, но горчливиот вкус околу него веќе се чувствува.
Read more

Србија го фати последниот воз - познати сите учесници на МундоБаскетот

Со синоќешното доигрување на европските квалификации се пополни и последното преостанато празно место на МундоБаскетот 2023.
Read more

Аргентина прв пат по 1982 нема да игра на МундоБаскет

Кошаркарската репрезентација на Аргентина, актуелниот вицешампион на светот, овој септември нема да игра на МундоБаскетот.
Read more

Селекторот Бајиќ ги одбра кошаркарите за јулските квалификации

Предводникот на македонската кошаркарска репрезентација одреди 14 кошаркари за натпреварите против селекциите на Шпанија и на Украина.
Read more

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа висок пораз вечерва во Киев во 2. коло од мундијалските квалификации.
Read more

Познати кошаркарите за претстојните квалификации против Шпанија и Украина

Селекторот Драган Бајиќ го објави списокот на повикани кошаркари на кои ќе смета за ноемвриските квалификации за Мундобаскетот 2023.
Read more

Кошаркарите квалификациите ги отвораат против светскиот шампион Шпанија

Денеска жрепката ги одреди противниците на македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за пласман на Мундијалот во 2023 година.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more