Венеција

За 1.000 евра сега секој може да се стане инвеститор во Венеција

Калчолигашот кој ги освои симаптиите ширум светот со необичните, но кул дресови, сега ги отвора вратите за секој што сака да стане инвеститор.
Read more
filter

Една од најстарите згради во Венеција за прв пат отворена за јавноста

Прокуратие Векие на плоштадот „Свети Марко“ е една од најпознатите згради во Венеција, а сега е отворена за јавноста за прв пат во историјата.
Read more
play_arrow

Дедо Мраз со гондола пристигна во Венеција

Колоритни гондоли ги исполнија каналите на италијанска Венеција, а десетици дедомразовци пристигнаа за да учествуваат на традиционалната божикна регата.
Read more
play_arrow

Како Мојсеј ќе ја заштити Венеција од поплави?

Поради силни невремиња и разорни ветрови, властите во Венеција го активираа градскиот систем за одбрана од поплави, т.н. Mose, се наведува во твитот на градоначалникот Луиџи Бруњаро.
Read more
play_arrow
filter

Џенифер Лопез и Бен Афлек го „запалија“ црвениот тепих во Венеција

Џенифер Лопез и Бен Афлек во јули на Instagram објавија дека се повторно во врска, меѓутоа, вчерашното присуство на Венецискиот филмски фестивал беше нивно прво официјално појавување како двојка на црвениот тепих.
Read more
filter

Пенелопе Круз го краде вниманието меѓу ѕвездите на 78. Венециски фестивал

78.
Read more
play_arrow

Туристите танцуваат во вода на поплавениот плоштад Свети Марко во Венеција

Ретка летна поплава во текот на ноќта го прекри познатиот плоштад Свети Марко во Венеција, со вода висока до еден метар, пренесе Reuters.
Read more

Со проектот „Сега“ отворен македонскиот павилјон на Биеналето во Венеција

Со претставување на проектот „Сега“ на Бирото за проектирање – БИНА во палатата Ѕорѕи, седиште на УНЕСКО во Венеција, денеска официјално е отворен македонскиот павилјон на 17. Биенале на архитектура во Венеција.
Read more
play_arrow

Делфините се вратија во Венеција

Read more
play_arrow

Венеција повторно под вода

Венеција е поплавена откако откажа системот против спречување на поплави, па најпознатите градски туристички атракции повторно се под вода.
Read more
play_arrow

Филмскиот фестивал во Венеција почна под маски

Интернационалниот филмски фестивал во Венеција почна во необична атмосфера откако глумците и глумиците под маски позираа на црвениот тепих.
Read more

Венецијанските гондолиери: Туристите станаа предебели

Венецијанските гондолиери мораа да ги намалат капацитетите на нивните пловни објекти за што ги обвинуваат туристите кои не можат да се возат во гондолите бидејќи се предебели, пренесе Guardian.
Read more