Три зборови кои мажите мразат да ги слушнат од жените

Веројатно сте забележале дека мажите и жените различно комуницираат. Но, родовата поделба во комуникацијата е интересна за истражување, особено кога станува збор за љубовните односи.

Резултати од студија покажаа дека 89% од мажите го претпоставуваат најлошото кога нивната партнерка ќе им каже дека треба да разговараат, додека само 61% од жените ја имаат истата реакција на оваа реченица.

Оваа реченица може да имплицира многу повеќе отколку што изгледа. Во книгата „Act Like a Lady, Think Like a Man“ авторот Стив Харви објаснува зошто се чини дека мажите ги мразат овие зборови.

„За еден маж има малку зборови кои звучат толку заканувачки како овие три. Тој израз може да значи само две работи за мажите: или сме направиле нешто погрешно или, уште полошо, жената навистина само сака да разговара“.

Харви во основа истакнува дека мажите повеќе сакаат да „поправаат“ работи отколку да „зборуваат“ за нив.

 „Ова не значи дека никогаш нема да водите разговор со вашиот маж кој ќе трае подолго од две минути. Разбираме дека понекогаш ќе треба да дадеме малку повеќе во однос на комуникацијата со нашите партнери, дека одвреме-навреме треба да се отвориме и да откриеме што се случува во нашите глави“, вели тој.

„Се разбира, би било многу подобро жените да престанат да започнуваат разговор со реченицата 'треба да разговараме'. Во моментот кога ќе го кажеш тоа, човекот оди во дефанзива, се препотува, а брзо ни летнуваат пред очи настаните од изминатата недела, обидувајќи се да откриеме во што згрешивме, кога сме го направиле тоа и како ќе го поправиме за да не бидеме повторно во неволја“.

Тој нуди решение за користење на друга фраза за да започне разговорот, како на пример: „Душо, види, сè е во ред, само сакам да разговараме за нешто“.

Значи, што може да се заклучи од сето ова? Обидете се да најдете нов начин да започнете разговор.

Интересно е што жените се поагресивни кога станува збор за решавање на проблемите во врската. Повеќе од половина од испитаниците (54 проценти) сакаат директно да се соочат со проблемот и веднаш да разговараат за него. Во меѓувреме, 44 отсто од мажите сакаат да го избегнат, пишува Your Tango.

Сепак, пред да ги осудиме мажите дека не сакаат да се занимаваат со проблеми, треба да се спомене дека 40 % од мажите признаваат дека губат контрола над емоциите за време на напорен разговор, па може да се каже дека мажите од тоа сакаат да ги поштедат своите партнерки кога не сакаат да разговараат.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Љубов и секс

Зошто имаме повеќе секс во зима отколку во лето?

Read more

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more
Пет знаци дека сте во стабилна врска

Пет знаци дека сте во стабилна врска

Read more

Хороскопски знаци кои прават љубовни драми, дури и во јавност

Read more
 

Магазин

Крвната група може да влијае на ризикот од ран мозочен удар

Читај повеќе

Зошто имаме повеќе секс во зима отколку во лето?

Читај повеќе

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе