Вајлдер го нокаутираше Ортиз во седмата рунда

Дионтеј Вајлдер го нокаутираше Луис Ортиз во многу очекуваниот натпревар за титулата во WBC. Битката за трофејот се одржа во „Гранд Гарден Арена“ во Лас Вегас пред 17.000 гледачи.

Кубанецот беше поактивен во воведните рунди, имаше иницијатива и упатуваше повеќе удари од неговиот противник. Сепак, Вајлдер го дочека својот момент, а крајот дојде во седмата рунда кога го собори Ортиз со десен удар.

Американецот, наречен „Бронзен бомбер“, останува без пораз, бранејќи ја титулата по десетти пат и запишувајќи го својот 42 успех во кариерата и 41-ви со нокаут.

Триесет и четири-годишниот Вајлдер го нокаутираше Ортиз во првиот натпревар помеѓу двајцата во март 2018 година, што се случи во 10 рунда. Кубанецот, со прекар „Кинг Конг“, претрпе втор пораз, а неговите победи остануваат 31 на број.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Останати спортови

Довициозо ќе го напушти Дукати на крајот на 2020 година

Read more

Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Спорт

Довициозо ќе го напушти Дукати на крајот на 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Читај повеќе

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе