ФОРМУЛА 1 2022

Верстапен славеше во Мајами откако ги претекна двете Ферарија

Ф1
Ф.З.
/ 09.05.2022 / 08:21

Холанѓанецот во болидот на Ред Бул е победник на трката за Големата награда на Мајами, откако со одлично возење на почетокот на трката ги престигна двајцата возачи на Ферари и стигна до својот трет триумф сезонава.

Иако Ферари од стартно-целната рамнина стартуваше со двата болида во првиот ред, Верстапен уште на стартот го престигна Карлос Саинс, а потоа во 9-тиот круг успеа да го заобиколи Шарл Леклер и со мирно и безбедно возење дојде до заслужената победа.

URL

Така, Ферари повторно остана без победа иако имаа одлични стартни позиции и се надеваа дека ќе слават, а Леклер и Саинс на крајот мораа да се задоволат со второто и третото место.

Во 41. круг Ландо Норис и Пјер Гасли имаа жесток судир, по што на патеката излезе безбедносно возило, но ниту тоа не му помогна на Леклер до крајот да го престигне Верстапен.

URL

Во првите десет се најдоа уште Серхио Перес, Џорџ Расел, Луис Хамилтон, Валтери Ботас, Естебан Окон, Фернандо Алонсо и Алекс Албон.

URL

Во генералниот поредок Леклер остана лидер, но Верстапен уште повеќе му се доближи и до крајот двајцата ќе водат голема борба за титулата.

URL
URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Ф1

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Read more

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Read more

Верстапен стартува од пол позицијата во Монтреал, Леклер од претпоследната

Read more

Леклер казнет со 10 позиции на канадското Гран при

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе