Видал: Интер докажа дека има квалитет за Скудетото

Стрелецот на првиот гол во вчерашното дерби верува дека Интер е кадарен конечно да ја освои титулата во Серија А.

Артуро Видал синоќа во 12. минута со глава го отвори резултатот по одличното нафрлување на Николо Барела. За Чилеанецот ова е прв гол сезонава во Серија А, а дојде во најважниот натпревар и тоа токму против неговиот поранешен тим Јувентус.

„Беше многу тежок натпревар против најдобриот тим во Италија. Мило ми е што го постигнав мојот прв гол за Интер, многу сум среќен. Мислам дека докажавме дека сме достојни на задачата да се бориме за Скудетото“, изјави тој за Sky Sport Italia. Всушност, ова е негов втор гол откако во средата ѝ дале гол на Фиорентина, но во купот.

Remote video URL

Победата секако на играчите на Интер ќе им ја зголеми самодовербата во борбата за врвот кој сѐ уште љубоморно го чува изненадувањето Милан.

„Тоа ни дава самодоверба да продолжиме понатаму, да веруваме дека можеме да го освоиме Скудетото бидејќи го победивме најдобриот тим изминативе девет години. Верувам дека можеме да одиме до крај“, заврши Видал.

Следниот предизвик за Интер е саботното гостување кај Удинезе на Илија Несторовски.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе