Вселенски отпад ja погоди и оштети МВС

Парче вселенски отпад што беше премногу мал за да се следи ја погоди Меѓународната вселенска станица (МВС) и ја оштети нејзината роботска рака Canadarm2.

За среќа, инструментот е сè уште функционален, но предметот му ја проби термичката заштита и оштети некои од неговите компоненти.

Вселенските агенции и научната заедница веќе извесно време предупредуваат на проблемот со вселенскиот отпад (остатоци од мисии и сателити), наведувајќи дека станува збор за „темпирана бомба“. Експертите следат повеќе од 23.000 парчиња поголеми од тениско топче за да избегнат судир меѓу нив и МВС или сателит.

Помалите објекти е невозможно да се следат, но тоа не значи дека не можат да предизвикаат значителна штета на активните мисии во орбитата на Земјата, пишува Science Alert.

130 милиони мали фрагменти

Canadarm2 (SSRMS), дизајниран од Канадската вселенска агенција (CSA), е дел од МВС цели 20 години. Тоа е роботска титаниумска рака што служи за одржување на станицата и за помагање на маневрирање предмети надвор од МВС, како што се товарни бродови.

Засега е непознато кога точно се случила несреќата. Штетата за прв пат е забележана на 12 мај, за време на рутински преглед.

„И покрај влијанието, тековните анализи покажуваат дека уредот е сè уште функционален. Оштетувањето е ограничено на мал дел од раката и термичкиот капак. Canadarm2 продолжува со планираните операции“, напиша CSA.

Иако МВС имаше среќа овојпат, проблемот со вселенскиот отпад се зголемува од година во година и прашање на време е кога може да се случи посериозна штета. Меѓународната вселенска станица минатата година мораше трипати да изведе маневри за итни случаи за да избегне судири со вселенски остатоци.

Европската вселенска агенција (ЕСА) проценува дека околу 130 милиони фрагменти од човечки изработен материјал помали од еден милиметар во моментов кружат околу Земјата.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Вести

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more

СЗО: Загадувањето на воздухот е полошо отколку што мислевме

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе